Nove objave na vaš mail!
Vsak nov zapis, vam lahko pošljem po elektronski pošti. Prijavite se tukaj:
Poglejte kaj sem zapisal, natanko pred letom dni:
Oglejte si tudi
Kazalo
- Imate svoj krizni priročnik?
- Kaj pravijo številke?
- Vsak upor proti vladarju Covidu XIX. je nesmiseln
- "nič se ni dalo narediti"
- Zgodba o zašitih nosovih
- Kitajska metoda pranja možganov
- Oglas za traktor
- Če je enostavno kupiti, boste prodali več
- Gradili desetletja, odšlo čez noč …
- Najboljši prodajni stavek vseh časov
- Ali je sedaj pravi čas za prodajo?
- Zadeva: Sklop webinarjev za vas in vaše podjetje
- 20 lepotic se je preizkusilo v prodaji ...
- You Did What?
- Kako med 4% najboljših prodajalcev?
- Častim za rojstni dan!
- Celoletni trening in mentorski program - marketing, prodaja
- Castle Escape - igra pobega na gradu Kostel
- Na kakšni postelji je spal ruski car?
- Marketinška rehabilitacija na morju
- Firma Boss - poučna podjetniška aplikacija
- Another drink?
- Niso plačevali davkov
- Pokvarjen mikser
- Magnifico ima jajca
- Prevaranti
- V Ljubljano prihaja "malinovec", ga bova šla poslušat?
- Marketinška formula za povečanje prodaje
- Zakaj je NE odlična novica za prodajalce?
- Tiskani oglasi ne delujejo več?
Tag
Aleš Lisac, Marketing, Direktni marketing, Trženje, Neposredno trženje, Retorika, Retorik, Javno nastopanje, Šola retorike, Prodaja, Povečanje prodaje, Zaslužek, Povečanje zaslužka, Oglaševanje, Guru, Coaching, Seminarji, Knjigarna, Dobre knjige, Svetovanje, Consulting,
- << nazaj "Ne verjamem v vlaganje na borzi!"
-
Dnevnik gurujaKomentarji: 3 08.10.2008
Septembra lani so v Mojih Financah objavili celostranski intervju z menoj. V naslovu članka so zapisali mojo izjavo: »Ne verjamem v vlaganje v na borzi.«
Vem, danes zveni tale moja izjava precej jasnovidno, preroško. No, ampak ni tako. V borzo ne vlagam, ker zame vse skupaj enostavno nima nobene prave logike. Kaj pa mladi 25-letni okravatani mulci, ki se predstavljajo za borzne strokovnjake, v resnici vejo? Nič. Vsi samo ponavljajo tisto, kar slišijo na CNN in kar preberejo v časopisih. Vsem so v glavo vstavili isti čip, isti DVD, ki ga znova in znova ponavljajo. Večina pa sploh ne zna izračunati vrednosti podjetja …
Leta 1992 sem na MBA-ju iz poslovnih financ dobil oceno A. Kako? Profesor je vprašal, kako uporabimo komplicirane formule za izračun vrednosti delnic in obveznic v času borznih zlomov. Samo jaz sem – pač nekoliko po »balkansko« (pred tem sem imel seminarsko nalogo o življenju z 2000% letno inflacijo …) in z uporabo zdrave pameti – odgovoril: »Nobena formula ne velja, formule so uporabne, ko je trg stabilen, sicer pa ne velja nobena formula.« Profesor mi je dal oceno A in od takrat naprej sva bila zelo dobra kolega, ker sva se strinjala, da na borzah primanjkuje zdrave pameti.
Kaj želim povedati? Če želite vlagati na borze, se morate na to spoznati, imeti morate svojo vizijo, vlagati morate v tisto, kar poznate in dobro razumete. Sicer je vse zelo podobno igranju na srečo. In igrati se morate z manjšim delom svojega premoženja.
Ni me sram jasno priznati, da ne vlagam v borze, ker zadeve ne razumem dovolj dobro. In tudi toliko pohlepen nisem, da bi me želja po hitrem zaslužku pripeljala do tega, da svoj težko prisluženi denar zaupam kravatarjem, ki trdijo da vedo, kaj delajo. Nič ne vedo, žene jih samo želja po zaslužku. Namesto da bi srčno skrbeli za svoje stranke, nanje gledajo kot na ovce, ki jim je treba vzeti še malo več denarja. Nekateri pa delajo v najboljši veri, ampak ne razumejo, kaj sploh prodajajo …
Tipičen nagovor nadutega borznega kravatarja pred krizo je bil: »Dragi Aleš, zakaj ne bi nakazali svojega ničvrednega denarja raje nam? Nima smisla, da imate prihranke v banki. Mi z denarjem znamo delati in ga bomo spremenili v veliko več vredne delnice.« Skratka, trdili so, da je moj denar na banki brez prave vrednosti, da ne prinaša ničesar, obenem pa so si tega denarja ves čas močno želeli. Torej je le bil nekaj vreden …
Prijatelj iz Anglije mi je pred 7 leti rekel, da je njegova najboljša finančna naložba porsche 911 turbo. Porcheju je v nekaj letih padla vrednost za 40%, vsem njegovim delnicam pa za 80%. V tistih časih je vlagal v delnice novonastalih podjetij, ki so si prizadevala uspeti na internetu …
Končal pa bom vzpodbudno za podjetnike. Nas podjetnikov svetovne krize, borzni zlomi in podobne neumnosti ne prizadenejo.
Sodelovanje v recesiji ni obvezno.
Vsak podjetnik lahko na poslovanje svojega podjetja vpliva sam in to v veliko večji meri, kot lahko na podjetje vplivajo dogodki zunaj podjetja. Konec koncev vsak podjetnik odloča o tem, koliko strank bo imel, koliko denarja jim bo vzel, odloča tudi o tem, kako pogosto ga bodo stranke obiskale. Sam si moraš pomagati, država ti ne bo. Bankirji naj pa kar jamrajo. Itak imajo zanič storitve. Marmor, s katerim so se obdali, je pa očitno bolj slabe sorte …
In še temeljno pravilo poslovnih financ, ki vedno velja. Če vam obljubljajo visoke donose, je visoko tudi tveganje! To pravilo velja vedno in brez izjem. V resnici to ne velja samo v poslovnih financah, ampak v življenju nasploh. Skratka, če izgleda prelepo, da bi bilo res, potem tudi ni res.
Komentarji:
-
08.10.2008 @ 22:53
Enes
-
Treba je ločiti špekuliranje ter vlaganje. Veličina borznikov zlorablja pojem vlaganje ter vlagatelji. Vlagatelj točno ve, da ko kupi papir kupi del podjetja. Ve v kolikšnem času se mu bo povrnila investicija. Špekulant kupi delnice, ker upa ali predvideva, da se bo cena delnice zvišala. Večina vlagateljev dolgoročno zasluži, 99% špekulantov na borzi izgubi denar. Kaj lahko povemo za vzajemne sklade? Dejstvo, da jih več kot 80% ne premaga indeksnih skladov pove svoje. Ljudje pa še vedno naivno zaupajo strokovnjakom. Ti "strokovnjaki" ne tvegajo svojega denarja, igrajo se s tujim denarjem.
Lahko bi našteval še več, vendar to ni pravi naslov... tu se govori o moraketingu.
PS. Trenutni čas je pravi čas za nakup. Zakaj? Če marketinški guruji ter natakarji govorijo o borzi, potem se nahajamo v fazi evforije ali panike. Menim da trenutno vlada panika, in v teh časih je dobro biti likviden in kupovati. Kar pogumno. Pa pazite da boste vlagali in ne špekulirali. -
02.11.2008 @ 21:44
jure
-
Res prelepo = nekaj odzadaj!!!!
Vprašanje pa je katera stran enačbe pretehta,kaj se pod "prelepo" ter "odzadaj" skriva,kaj sploh je + in kaj je -?Naj bi bilo tako,da vložek in trud dasta razliko imenovano plačilo ali nagrado!!!!Kaj pa formula 100 X 1,20 = 120 - do sedaj dobro...razdelimo pa drugače vložek 100 JE MANJŠI ZA 5 % , TRUD PA JE POPLAČAN NAD DOGOVOROM..!Bistvo vprašanja je kaj je tukaj odzadaj,kakšno je zadovoljstvo,kdo za kaj dela,komu je lepo,kako dolgo posel traja,in kakšen je vzorec ostalih poslov-( to pa je tudi odgovor ali komentar na temeljno pravilo financ poslovanja-življenja nasploh ;- z pomembim faktorjem KDO je PARTNER posla ? )!!!!! -
02.11.2008 @ 21:44
jure
-
Res prelepo = nekaj odzadaj!!!!
Vprašanje pa je katera stran enačbe pretehta,kaj se pod "prelepo" ter "odzadaj" skriva,kaj sploh je + in kaj je -?Naj bi bilo tako,da vložek in trud dasta razliko imenovano plačilo ali nagrado!!!!Kaj pa formula 100 X 1,20 = 120 - do sedaj dobro...razdelimo pa drugače vložek 100 JE MANJŠI ZA 5 % , TRUD PA JE POPLAČAN NAD DOGOVOROM..!Bistvo vprašanja je kaj je tukaj odzadaj,kakšno je zadovoljstvo,kdo za kaj dela,komu je lepo,kako dolgo posel traja,in kakšen je vzorec ostalih poslov-( to pa je tudi odgovor ali komentar na temeljno pravilo financ poslovanja-življenja nasploh ;- z pomembim faktorjem KDO je PARTNER posla ? )!!!!!
Dodaj komentar